Forcrete – Forprime HB #
Dessa anvisningar gäller för blandning av Forprime HB. För åtgång mm. se appen.
Det är mycket viktigt att produkten har rumstemperatur eller varmare, en kall Forprime HB blir otroligt trög och går inte att applicera. Värm upp den och sedan kan den användas igen.
- Ta fram en tom hink/bägare. Innan du tar ut mängden komp A ur hinken är det viktigt att du vispar upp mixen ordentligt. Utan omröring kommer “gruset” i mixen ligga kvar i botten vilket gör att din mix får fel fördelning. Mixen är väldigt klibbig och hård så det kan vara lite jobbigt att blanda den innan komp B är tillsatt men det är ett måste för att inte använda hela hinken.
- Häll över önskad mängd i den förberedda hinken
- Tillsätt komp B enligt beräkningen i appen och blanda noga. Mixen ska bli slät i en jämn färg, var noga att även botten blandas för att få med “gruset”.
Öppettiden på produkten är sedan 20minuter
Det ska gå bra att tillsätta ca 5% thinner för att få en lösare mix. Detta är inget vi testat själv, bäst täckning får ni om ni endast blandar med komp B.